Neirohumorālā regulācija un enerģētiskais līdzsvars

Vielmaiņa ir bioķīmisks process, kas nodrošina organisma dzīvību, augšanu, vairošanos, atjaunošanos, pašdziedināšanos un pielāgošanos, adaptāciju mainīgajai ārējai videi.

Metabolisms ir vielmaiņas ātrums. Būtiska nozīme ir fiziskajām aktivitātēm, muskuļu masai, ūdens patēriņam un cirkulācijai, uzturam, kontrastdušām u.c.

Katabolisms ir enerģētiskā vielmaiņa. Vielām noārdoties līdz vienkāršiem savienojumiem (ogļskābā gāze, ūdens, amonjaks) tiek iegūta enerģija - atbrīvo enerģiju. Process, kas sadala lielās molekulas mazākās. Viens no būtiskākajiem procesiem ir gremošana. Mērījums parāda, cik ātri organisms spēj atjaunoties, vai tam pietiek nepieciešamo vitamīnu, minerālvielu utt., vai tie uzsūcas šūnās.

Anabolisms ir plastiskā vielmaiņa. Enerģija tiek izmantota, lai iegūtu daudzas dzīvības uzturēšanai svarīgas vielas, kā piemēram, olbaltumvielas, nukleīnskābes un citas. Šīs vielas ir kā ķieģelīši, kas nepieciešami mājas celtniecībai, bet, lai iegūtu ķieģelīšus, organismam ir nepieciešama enerģija. Process, kas veido molekulas, kas vajadzīgas ķermenim. Mērījumi demonstrē, vai organisms patērē savu saražoto enerģiju, vai tērē to no organisma iekšējām rezervēm (no kauliem, muskuļiem, orgāniem, šūnām utt.). Tātad, organismam nepieciešama enerģija, lai veiktu šos procesus.

Redzam, vai ir līdzsvars un cik jaudīgi ir šie procesi. Pārrunājam ikdienas ieradumus, kas tiešā veidā skar fizisko ķermeni, novērtējam ķermeņa saspringumu ikdienā utt. Pārrunājam, kādas enerģētiskas prakses un metodes tiek piekoptas ikdienā, kā tās ietekmē metabolismu.

Šeit svarīgi ir uzsvērt arī tieši informatīvo metabolismu. Tas ir ļoti būtisks faktors tieši intelektuālā darba veicējiem, tiem, kas daudz domā, mazāk kustas, ar degsmi un aizmiršanos realizē projektus un ik pa laikam izdeg vai ļoti intensīvi piekopj veidus, kas uzdzen enerģiju. Šajā kategorijā ietilpst arī intensīvu garīgo prakšu piekopšana vai intensīvs darbs ar citiem cilvēkiem un/vai, kur tiek izmantota informācija no “smalkajiem” plāniem, jo visam tam ir nepieciešama enerģija. Izdegšana un ķermeņa un psihes disbalansi bieži rodas no šī līdzsvara trūkuma, kas pa ķēdes reakcijai rada hormonālo disbalansu, nervu sistēmas traucējumus, trauksmes un bailes, nepietiekamu barības vielu piegādi orgāniem un jo īpaši smadzenēm.  Visiem šiem aspektiem ir ļoti liela nozīme uz kopējo veselības un enerģijas fona un konsultācijā mēs iekļaujam visus šos aspektus. Par informatīvo metabolismu un enerģijas apmaiņu tieši smadzenēs, lūgums skatīt tam veltīto rakstu (kā smadzenes uztver informāciju, pārveido signālus, sublimē (pārveido) zināšanas gudrībā un atkal izdod ārā).

Skatot kopā vairākus mērījumus, redzam kopainu, jo rezultāti ir saistoši. Pie šī paša raksta arī ir vērts pieminēt psihoemocionālo stāvokli (kopējo ainu iegūstam no mērījuma), vai signāli, kas pienāk smadzenēm ir patiesi vai izmainīti. Zināms, ka smadzenes regulē visu orgānu darbību. Signāla izmaiņas var ietekmēt saspringumi sprandā vai kur citur mugurkaulā. Ne velti visi guru lielu uzsvaru liek tieši uz mugurkaula stāvokli. Šie mērījumi var norādīt uz to, vai smadzenes saņem pietiekamu daudzumu skābekļa un barības vielas, vai cilvēks pārsvarā dzīvo stresa ietekmē vai līdzsvarā, kā tiek galā ar stresa situācijām, cik ātri atjaunojas un pielāgojas. Uz to norāda arī sirds ritma koherence, pulsa ritms mierā stāvoklī, intensīvāk elpojot, meditācijā. Bieži ir gadījumi, ka cilvēks domā, ka atrodas atslābinātā meditācijas stāvoklī, taču mērījumi uzskatāmi demonstrē ko citu, sirds ritms nav pazeminājies, bet stipri samazināts elpošanas ātrums un seklums un intensitāte samazina skābekļa piegādi smadzenēm un šūnām, rodas stress. Jo, lai nonāktu līdz līmenim, kad elpa ir dabiski plūstoša, lēna un izelpa vismaz vienā ilgumā ar ieelpu, sirds ritms mierīgs un pazemināts, kopējais enerģētiskais fons kārtībā, līdz tam ir jānonāk ar apzinātu darbību ar savu ķermeni, elpu un citiem faktoriem.

Vēlreiz atkārtošu, ka mērījumi nav uzskatāmi par medicīnisku diagnožu noteikšanu vai slimību atklāšanu. Organisma metabolisms un hormonālā darbība ir ārkārtīgi sarežģīts un komplicēts process, tā ir vesela zinātne, kur kompetenti iejaukties ir tikai un vienīgi šīs jomas speciālisti un endokrinologi, tāpat, kā smadzeņu darbības ārstēšanu uzticot neirofiziologiem, psihiatriem un neirologiem. Konsultācija paredzēta veseliem un apzinīgiem cilvēkiem savas dzīves kvalitātes uzlabošanai.

Salīdzināšanas tabula

Anabolijas un katabolisma salīdzināšanas tabula

Anabolisms sarkanais

Katabolisms zilais

Ievads

Metabolisma process, kas veido molekulas, kas vajadzīgas ķermenim. Vai tērē saražoto enerģiju vai ņem no ķermeņa rezervēm.

Metabolisma process, kas sadala lielas molekulas mazākās molekulās. Cik ātri spēj atjaunoties

Enerģija

Nepieciešama enerģija

Atbrīvo enerģiju

Hormoni

Estrogēns, testosterons, insulīns, augšanas hormons.

Adrenalīns, kortizols, glikagons, citokīni.

Ietekme uz vingrinājumiem

Anaboliskie vingrinājumi, kuriem bieži ir anaerobs raksturs, parasti veido muskuļu masu.

Katabolisma vingrinājumi parasti ir aerobi un labi sadedzina taukus un kalorijas.

Piemērs

aminoskābes kļūst par polipeptīdiem (olbaltumvielām), glikoze kļūst par glikogēnu, taukskābes kļūst par triglicerīdiem.

olbaltumvielas kļūst par aminoskābēm, olbaltumvielas kļūst par glikozi, glikogēns kļūst par glikozi vai triglicerīdi kļūst par taukskābēm.